Meist

Risttee talu kollektsioonaed on liigirikas kollektsioonaed suurte põldude vahel Mulgimaal.

Risttee talu asub Viljandist u 10 km lõuna pool, Loodi mõisapargi ja Loodi-Püstmäe euroopa lehisepuistu vahetus läheduses. Tegemist on vana ja avara taluaiaga, mida on jõudumööda korrastatud. Esimesed andmed Risttee talust pärinevad aastast 1932. Iluaeda hakati rajama 2000. aastal, mil istutati esimesed ilupuud ja -põõsad. Teadlikum taimede kogumine ja püsilillede istutusalade rajamine sai hoo sisse 2007. aastal, kui aia perenaine asus Luua Metsanduskoolis maastikuehitust õppima.

Mulkidele omaselt peab majapidamises olema kõike palju ja rohkem. 1,5 hektari suurusel alal kasvab:

  • umbes 2000 nimetust dekoratiivtaimi,
  • neist ca 400 erinevat puittaime,
  • ja ca 1600 püsikut.

Nagu taluaiale kohane, kasvavad aias marjapõõsad ja viljapuud; on ka oma köögiviljamaa. Nii põhja- kui lõunaküljele rajatud parkaeda on istutatud rohkesti eri liikidest ja sortidest puittaimi.

Aed on külastajatele avatud maist septembrini eelneval kokkuleppel. Aiakülastus on tasuline – 7€ külastaja. Hind sisaldab ringkäiku aias koos aia tutvustusega. Lisaks on paljudel taimedel juures taimesildid, nii eesti- kui ladina keeles. See on õppivatele aednikele ja maastikuehitajatele hea võimalus õppida tundma erinevaid püsikuid ja puittaimi. Lisaks saab alati küsida infot nende kasvatamise kohta. Arvestada tuleks vähemalt tunniga.